Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Clear French Square Glass Bottles with Black Phenolic Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear USP Type III soda-lime glass with black phenolic screw cap ideal for solvent or chemical, sample storage and sample observation.
| Product Type | French Square Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Clear Boston Round Glass Bottles without Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage
| Product Type | Boston Round Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Included | No |
Fisherbrand™ Clear Graduated Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Clear Graduated Glass Bottles with White Polypropylene Caps feature a wide mouth for easy removal of contents.
| Product Type | Graduated Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Graduated | Yes |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with Black Phenolic Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
Fisherbrand™ Straight Sided Jars with White Polypropylene Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Straight Sided Jars with White Polypropylene Caps are ideal for large solid samples and allow for complete removal of contents.
| Includes | Cap |
|---|---|
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Cap |
| For Use With (Application) | Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Translucent |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Clear Graduated Glass Bottles with White Polypropylene Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Clear Graduated Glass Bottles with White Polypropylene Cap feature a wide mouth for easy removal of contents.
| Product Type | Graduated Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Closure Liner | PTFE/Polyethylene Foam |
| Graduated | Yes |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ GHS Labeled Right-to-Know Safety-Vented Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Unique valve prevents pressure build-up, eliminating potentially dangerous chemical drips and allows dispensing of wash bottle in upright or inverted position.
| Closure Size | 53 mm |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars without Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Mouth | Wide |
|---|---|
| Color | Clear |
| Closure Included | No |
Fisherbrand™ Safety Coated Clear Boston Round Amber Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage with plastisol coating for safety are easier to grip and harder to break.
| Product Type | Safety-coated Boston Round Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| Closure Liner | PTFE/Polyethylene Foam |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Easy-Squeeze Wash Bottles, 6/Cs.
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easy to fill and ready to use
| Height (Metric) | 173 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 2.99 in. |
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 38-415 mm |
| Capacity (English) | 17 oz. |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | LDPE |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wash Bottle |
| Capacity | 17 oz., 500mL |
| Diameter (Metric) | 76 mm |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 6.81 in. |
Fisherbrand™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Higher temperature resistance than LDPE or HDPE
| Color | Translucent |
|---|---|
| Material | PPCO |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PPCO |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Graduated HDPE Rectangular Bottles
Save valuable shelf space while providing greater materials storage.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Shape | Square |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | White,Translucent |
| Quantity | Case, Pack |
| Septa | Yes |
| Material | HDPE |
| Max. Temperature (Metric) | 110°C |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Square Bottle |
| Mouth | Wide |
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Graduated | Yes |
| Closure Color | Translucent |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth HDPE Packaging Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Confidently ship and store these tough plastic bottles, which are easy to fill, chemical-resistant, and leakproof when use with Nalgene closures.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Wide-Mouth Packaging Bottles |
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Closure Type | Screw (Bulk Packed, Unassembled) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Boston Round Narrow-Mouth LDPE Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Package, ship and store a variety of reagents using these round, narrow-mouth LDPE bottles with closure.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Narrow-Mouth Boston Round Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Unlined |
| Material | LDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Yes (Bulk Packed, Unassembled) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Boston Round Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Amber Boston round Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage. Packaged in convenience packs with white polypropylene caps attached to maintain cleanliness.
| Product Type | Boston Round Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |